SOMMARUTSTÄLLNING // 2019

posted in: Utställningar | 0

Vår stora sommarutställning öppnar 23 juni fullspäckat med verk av våra medlemmar. Utställningen visar över 60 konstnärer med en otrolig mångfald vad gäller teknik och material. Du kan se allt från stenskulpturer till måleri i Stensalen och utomhus. Utställningarna har öppet dagligen 12-18.

I Lilla Galleriet huserar våra stipendiater från HDK. Först ut är Åsa Lind som genom den keramiska konsten kommer ta oss in i hennes värld. Den 20 juli tar sedan Sofia Brolin, Frida Åström, Malinn Daengtakote Petersén, Anna Brumark och Julia Kylén Collins över galleriet och kommer visa de textila materialens konstnärliga möjligheter.

I år kommer vi även ha en konstauktion 20 juli 14:00 med verk från flera av våra medlemmar. Alla intäkter kommer oavkortat gå till att inreda nybygget med sovmöjligheter och ateljéer.


KALENDARIUM


Vernissage 23 juni 13:00 för Sommarutställningen och Åsa Lind

Vernissage 20 juli 12:00 för Sofia Brolin, Frida Åström, Malinn Daengtakote Petersén, Anna Brumark och Julia Kylén Collins

Konstauktion 20 juli 14:00 med verk från flera av våra medlemmar

Finissage 18 augusti 12:00 med lottdragning