SOMMARUTSTÄLLNING + Dansk Billedhuggersamfund + 50 kvadrat // 25 juni – 13 augusti 2023

posted in: Utställningar | 0

Årets sommarutställning öppnar 25 juni och visar våra medlemmars verk i både Stensalen och utomhus. Nytt för i år är att utställningen utgår från ett tema nämligen vatten. Tanken att ha ett övergripande tema har funnits i flera år och nu prövar vi idén med utgångspunkt från vatten, en akut global angelägenhet med stark lokal koppling till Bottnafjorden.

50 kvadrat, med konsthantverk och design från lokala konstnärer, återkommer även i år men denna gång hittar du butiken i Lilla Galleriet. 

I år samarbetar vi i ett utbyte med Dansk Billedhuggersamfund som deltar med 15 skulptörer på KKV-B med 23 skulpturer. Utställningen utomhus pågår till 1 oktober.
Har du vägarna förbi Dronninglund kan du se verk av 22 av våra medlemmar som deltar i utomhusutställningen i Dronninglund Kunstcenter, med 29 skulpturer. Vernissage i Dronninglund är 2 juli kl 14.00. den pågår till 1 oktober. Här hittar du utställningskatalogen för Dronninglund: KKV_Webkatalog_2023_03


Öppet:
Tisdag-söndag
12-17