SOMMARUTSTÄLLNING // 2019

posted in: Utställningar | 0

Vår stora sommarutställning öppnar 23 juni fullspäckat med verk av våra medlemmar. Utställningen visar över 60 konstnärer med en otrolig mångfald vad gäller teknik och material. Du kan se allt från stenskulpturer till måleri i Stensalen och utomhus. Utställningarna har öppet dagligen 12-18.

I Lilla Galleriet huserar våra stipendiater från HDK. Först ut är Åsa Lind som genom den keramiska konsten kommer ta oss in i hennes värld. Den 20 juli tar sedan Sofia Brolin, Frida Åström, Malinn Daengtakote Petersén, Anna Brumark och Julia Kylén Collins över galleriet och kommer visa de textila materialens konstnärliga möjligheter.

I år kommer vi även ha en konstauktion 20 juli 14:00 med verk från flera av våra medlemmar. Alla intäkter kommer oavkortat gå till att inreda nybygget med sovmöjligheter och ateljéer.


KALENDARIUM


Vernissage 23 juni 13:00 för Sommarutställningen och Åsa Lind

Vernissage 20 juli 12:00 för Sofia Brolin, Frida Åström, Malinn Daengtakote Petersén, Anna Brumark och Julia Kylén Collins

Konstauktion 20 juli 14:00 med verk från flera av våra medlemmar

Finissage 18 augusti 12:00 med lottdragning


Medverkande konstnärer:

Annika Jauhola, Annika Rockström, Annika Löb Mossberg, Ann Carlsson Korneev, Agneta Ekman Wingate, Annett Florén, Agneta Stening, Anna Gärberg, Bitte Jonason Åkerlund, Britta Kleberg, Birgitta Eriksson Fast, Bo Leander, Carina Fogde, Christina Bymark Beno, Christina Bolling, Christina Ärlestig, Claes Hakenäs, Chatarina Wallström, Camilla Ceder, Dina Hviid, Elisabeth Åström, EvaBritt Lindgren, Eva-Maj Eliasson, Eta Hedman, Frida Svensson, George Badawi, Gunilla Gränsbo, Gun Ulriksson, Gunilla Falck, Hubert Maier, Hildur Björnsdottir, Jörgen Hansson, Janolof Bengtsson, Jonas Lindmark. Jan Bergh, Ingrid Sandberg, Jacqueline Nowicka, Imad Rashdan, Kari Stokland, Kersti Biuw, Karin Jönsson, Kicki Fredriksson, Lars Widenfalk, Liz Carina Karlsson, Lars Hansson, Lisa Sigfridsson, Marianne Sterner, Marit Rein Time, MoonKee Horne, Marianne Svensson, Peter Dewoon , Stefan Ceder, Staffan Sundberg, Tone Ladegård Thideman, Ulf Johnsson, Ulla Hedenberg Wikström, Uwe Kersten, Viktor Korneev, Vladimir Stoces.